diagnostyka komputerowa

Diagnostyka Komputerowa

diagnostyka komputerowa

„Kiedyś to były czasy….” – jak mawiają nasi rodzice. W tychże czasach naprawa samochodu była też dużo prostsza. Większość naszych ojców czy dziadków miała mały „warsztat samochodowy w garażu, a drobne usterki naprawiało się we własnym zakresie. Dzisiaj nowe auta posiadają już komputery pokładowe oraz mnóstwo elektroniki. Elektroniki, z której na co dzień korzystamy i która w znacznym stopniu ułatwia nam prowadzenie auta. Ta sama elektronika, dzięki diagnostyce komputerowej, pozwala również na szybsze odnalezienie usterek w aucie.

O co chodzi z tym całym komputerem?

Komputer w naszym aucie jest zaprogramowany w ten sposób aby sterować poszczególnymi jego podzespołami i diagnozować na bieżąco podstawowe błędy. Jako użytkownicy aut korzystamy z tego na co dzień, ponieważ komputer zwraca nam uwagę na przykład na zbyt niski stan płynu do spryskiwaczy czy przepaloną żarówkę. Zdarza się jednak, że komunikaty wyświetlane przez auto są dla nas niezrozumiałe, bądź zapali się kontrolka „check engine”, którą część z nas z lubością pomija, z obawy przed dużymi kosztami naprawy. Nie w każdym przypadku oznacza to jednak, że te koszty będą faktycznie duże. Warto takie nieprawidłowości sprawdzić i upewnić się, że wszystko jest OK. W tym celu zapraszamy na diagnostykę komputerową auta.

diagnostyka komputerowa

Na czym w ogóle polega diagnostyka komputerowa?

Do komputera pokładowego w aucie podłączany jest komputer diagnostyczny zawierający specjalistyczne oprogramowanie. Usprawnia to znacznie zlokalizowanie większości usterek, bez konieczności rozbierania auta kawałek po kawałku. Czujniki zlokalizowane w różnych podzespołach auta wysyłają do komputera pokładowego błędy w postaci kodu komputerowego, gdy dany element ulega usterce. Mechanik samochodowy dzięki diagnostyce komputerowej ma możliwość odczytania tych błędów, weryfikacji i skasowania ich, aby nie wyświetlały się ponownie, gdy dany podzespół jest sprawny.

Zachęcamy do przeprowadzenia diagnostyki komputerowej nie tylko w przypadkach, w których wymusza to na nas komputer pokładowy auta lub gdy mamy wątpliwości co do jego poprawnego działania. Regularna diagnostyka komputerowa pomaga uniknąć wielu kosztownych usterek i dłużej cieszyć się bezawaryjną jazdą.