ustawienie geometrii kół

Ustawienie geometrii kół

Czym właściwie jest geometria kół?

Mówiąc najprościej jest to właściwe ustawienie położenia przednich i tylnych kół w stosunku do siebie. Parametry geometrii zależne są od modelu auta, a prawidłowe jej ustawienie to nie tylko bezpieczeństwo i lekkość w prowadzeniu pojazdu, lecz także np. mniejsze zużycie opon. Koszt takiej usługi jest zależny od modelu auta i od stopnia skomplikowania budowy jego zawieszenia.
 
Na elementy geometrii składają się trzy kluczowe czynniki: zbieżność kół, kąt ich pochylenia oraz kąt pochylenia sworznia zwrotnicy. Aby geometria kół była właściwa wszystkie te elementy muszą zostać ustawione prawidłowo.
ustawienie geometrii kół

Kiedy należy sprawdzić ustawienie geometrii kół?

Najczęstszymi oznakami tego, że z ustawieniem geometrii kół naszego auta jest coś nie tak są trudności w prowadzeniu pojazdu. Gdy auto ściąga na którąś ze stron, bądź nie reaguje wystarczająco szybko na aktywność kierownicy, to znak, że należy udać się do mechanika w celu sprawdzenia ustawienia geometrii kół. Również odbijanie kierownicy, tzn. gdy na przykład kierownica zaczyna się poruszać po wpadnięciu w dziurę w jezdni, to symptom świadczący o niewłaściwym ustawieniu geometrii kół. Geometrię należy również ustawić każdorazowo po naprawie usterek zawieszenia.