wymiana oleju

Wymiana oleju

Sercem każdego auta jest jego silnik. Stwierdzi to każdy, nie tylko mechanik samochodowy. Powinniśmy więc o ten silnik dbać, nie tylko poprzez styl jazdy ale także przeprowadzając systematyczny serwis samochodowy. Do takiego serwisu z pewnością możemy zaliczyć wymianę oleju.

Olej jest elementem, który sprawia, że nasz silnik pracuje ładnie i nie zaciera się. Usuwa on także zanieczyszczenia szkodliwe dla silnika i zapewnia dodatkowe chłodzenie jego elementom. Jednym słowem dostarcza smarowania częściom, które ze sobą współpracują, takim jak: panewki, korbowód, turbosprężarka, czy tłoki i cylindry. W ten sposób zapewnia długotrwałą i bezawaryjną eksploatację.

wymiana oleju

Jak często wymieniać olej?

Powszechnie wiadomo, że aby przedłużyć pracę silnika i uniknąć kosztownych napraw silnika, olej należy wymieniać systematycznie. Najpewniejszych danych dotyczących tego, jak często należy wymieniać olej dostarczy nam na pewno producent auta, chociaż i w tym przypadku należy zachować nieco rozsądku. Wszystko bowiem zależy od stylu jazdy i od tego jakie dystanse i na jakich drogach pokonujemy. W skrócie jeżeli silnik często pracuje „ciężko”, wymiana oleju wskazana jest częściej. Wielu mechaników samochodowych zaleca aby czynności tej dokonywać przy każdym przeglądzie (czyli przynajmniej raz w roku) lub co 15 tysięcy przejechanych kilometrów, są też tacy, którzy wydłużają ten okres do 20 lub nawet 30 tysięcy kilometrów. Jako warsztat samochodowy Autofan zalecamy, aby wymiany oleju dokonywać co 15 tysięcy kilometrów. Pamiętajmy, że właściwa eksploatacja auta oraz systematyczna wymiana wymiana oleju może uchronić nas przed przedwczesnym remontem silnika (link)!

wymiana oleju

Wymiana filtrów

Przy wymianie oleju nie można zapomnieć o wymianie filtrów. Standardowo, przy tego typu usłudze wymieniany jest filtr oleju, który chroni silnik przed dostawaniem się do jego wnętrza zanieczyszczeń z zewnątrz. Przy wymianie oleju nie ma sensu pozostawianie starego filtra, ponieważ ten, zapchany już nieczystościami, nie będzie chronił wnętrza silnika, a nowy olej szybko zacznie przypominać ten stary. Systematyczna wymiana innych filtrów jest równie ważna, dlatego też sugerujemy jednocześnie i ich wymianę. Filtr paliwa, powietrza, filtr kabinowy, czy też filtry niezbędne przy instalacji LPG, są elementami, które często pomijamy, a które również poddane są wzmożonej eksploatacji i powinny być wymieniane regularnie. Nie dajmy się zaskoczyć! Zwlekanie z wymianą tych filtrów, może skutkować nieprzyjemnymi i kosztownymi usterkami.

Serwis olejowy

Każdy serwis olejowy przeprowadzamy na sprawdzonych markach olejów silnikowych oraz dobrej jakości materiałach eksploatacyjnych. Posiadamy dostęp do praktycznie wszystkich rodzajów filtrów. Lata doświadczenia nauczyły nas również, które filtry będą niezawodnie służyły do następnej wymiany. Pełen serwis olejowy warsztacie samochodowym AutoFan składa się z wymiany oleju oraz wymiany filtrów.